top of page
  • Obrázek autoraBLOG

Moje začátky

Každý máme nějaké začátky, spouštěcí body. Někdo je technický typ a už od malička toužil po Cadillacu, pro dalšího to byla estetická a pocitová záležitost a hledal Buick. Jiný se setkal poprvé s Oldsmobilem v německém přístavu Rostock, někdo měl za vzor Chrysler v garáži rodičů. Další si koupil Chevrolet při svém studiu v USA a jiný si naopak Pontiac vysnil a pořídil ke svým šedesátinám. Ovlivnily nás americké televizní seriály, aniž si to uvědomujeme? Nebo je hlavním hnacím motorem vzdor proti současným technologiím?


A jak to bylo u mě? V dětství to nebylo, v dospívání jsem měl jiné priority a celkem brzké založení rodiny mi velelo starat se hlavně o přežití. Auta se v průběhu let střídala a stále nabývala na velikosti, od Fiatu 500, 127 a Tipo až po Ford Sierra a Scorpio, takže auta spíše nekonvenční na tu dobu, přesto celkem normální.


Můj osudový krok se odehrál až v r. 2001 (v pionýrských dobách, kdy ještě Chrom a Plameny nevycházel v češtině a první číslo Full Size bylo jen v hlavách budoucích redaktorů). Impulsem mi byl inzertní obrázkový časopis Autobox. Zde jsem v létě toho roku objevil nabídku autobazaru u německých hranic s fotografií nevídané obludy z roku 1997. Na první pohled těžkopádná, neekonomická, nepraktická do města, v tu dobu v Čechách těžko opravitelná. Uvnitř 3.0 litrový V6 motor a automatická převodovka americké výroby. Cena též nebyla nijak příznivá - všechny důvody k tomu, aby rozumný člověk, laik v tomto oboru, vzal nohy na ramena a prchal. A tak jsem ho koupil. Krásný červený Ford Windstar, těžko srovnatelný s mými pozdějšími Ford Econoline a Ford Club Wagon.

A tak, podobně jako Zefram Cochran ze Star Treku, který při svém prvním letu do vesmíru díky souhře šťastných náhod a okolností upoutal pozornost prolétajících Vulkánců a změnil tak navždy budoucnost celé země, jsem i já díky náhodnému objevení inzerátu změnil svoji automobilovou budoucnost. Nicméně k první V8 bylo ještě hodně daleko. Ale to zase až někdy příště.


A co vy, amerikanisté, jaký byl Váš „První Kontakt“ ?


Můj první sraz US cars 2005 - Hluboká nad Vltavou, vetřelec mezi plnokrevníky

361 zobrazení

Comments


bottom of page